سفرهای ما چه داخلی ویا خارجی باشد و یا برای تفریح میرویم و یا برای کار بخشی از آن با پرواز هواپیما انجام می شود، همیشه ترس از پرواز وجود دارد، خصوصا" اینکه درخاطره شما فیلمی از یک سانحه هوایی باشد.ترس از پرواز می تواند دلایل مختلفی نظیر ترس از ارتفاع یا ترس از گیر افتادن در یک مکان تنگ (Claustrophobia) داشته باشد. بسیاری از افراد بدون توجه به آمار امنیت پروازها در مقایسه با سفرهای جاده ای، دلهره غیر منطقی نسبت به سقوط، تصادف یا انفجار هواپیما دارند. بعضی از مسافران نیز از ربوده شدن هواپیما توسط تروریست ها یا به خواب رفتن خلبان می ترسند. اما همیشه این را بدانید که احتمال سانحه هوایی بسیار پایین است و شما از امنیت بیشتر نسبت به سفر با خودروی شخصی دارید. وقتی که آمار سوانح هوایی را با سوانح جاده ای ، خصوصا" در کشور خودمان مقایسه کنید تازه می فهمید که هواپیما چقدر وسیله امن و راحتی برای پرواز می باشد.
بدون درنظر گرفتن دلیل ترس شما، روش هایی وجود دارد که می تواند ترس از پرواز را برای شما کاهش دهد.
قبل از سفر:
     اطلاعات عمومی خود را درباره هواپیما افزایش دهید. یادگیری اصول چگونگی کار کردن هواپیما یک راه حل مناسب برای غلبه بر ترس از پرواز می باشد. مثلاً اینکه بدانید درصورتی که موتور هواپیما از کار بیفتد، باز هم می تواند به پرواز ادامه دهد یا دانستن دلایل لرزش ها و صدای های ترسناک هنگام فرود، ترس شما از پرواز را بسیار کاهش می دهد. درمورد چاله های هوایی تحقیق کنید تا در موقع افتادن در آن بدانید که شما و هواپیما را تهدید نمی کند.
     هواپیمایی که می خواهید با آن پرواز کنید را بشناسید. اینکه بدانید هواپیمای شما چه شکلی است، می تواند ترس شما را کاهش دهد.
از ردیف های کنار پنجره دوری کنید. در بسیاری از خطوط هوایی به شما اجازه می دهند که مکان صندلی خود را در هواپیما انتخاب کنید. صندلی های کنار راهرو را انتخاب کنید، خصوصاً اگر از گیر افتادن در جای تنگ می ترسید. با انتخاب این صندلی ها می توانید راحت تر در کابین هواپیما جابه جا شوید. این صندلی ها به دلیل دور بودن از پنجره، برای کسانی که از چشم انداز رو به پایین هواپیما می ترسند، مناسب تر هستند.
     از مشاهده فیلمهای سوانح هوایی چه مستند و یا سینمایی خودداری کنید، از کانال های تلویزیونی یا نشریاتی که به حوادث هواپیما می پردازند، دوری کنید. اکثر پرواز ها به سلامت انجام می شوند اما فقط تعداد بسیار معدودی که حادثه آفرین هستند، خبرساز می شوند.
      مثبت فکر کنید. هر روز که به پرواز خود نزدیک می شوید، ترس افزایش می یابد. سعی کنید بر روی چیزهای مثبت تر نظیر تفریحاتی که در مقصد می خواهید داشته باشید، تمرکز کنید.
در فرودگاه
سعی کنید زودتر به فرودگاه بروید و کارهای خود را در فرودگاه با آرامش و سر فرصت انجام دهید. دیر رسیدن و نگرانی نسبت به از دست دادن هواپیما، ترس شما را افزایش می دهد.
در سالن پذیرایی فرودگاه منتظر بمانید. بسیاری از ایرلاین ها سالن خصوصی در فرودگاه ها دارند. این مکان ها بسیار لوکس و دور از شلوغی ها و رفت و آمدهای فرودگاه می باشند و شما با خرید بلیط های بیزینس و فرست کلاس و یا باپرداخت هزینه بیشتر می توانید از آنها استفاده نمایید.
در هواپیما
خدمه هواپیما را ملاقات کنید. اگر تا زمان پرواز وقت دارید، خلبان هواپیما را ملاقات کنید. همچنین می توانید با میهمانداران پرواز گفتگو کنید. ملاقات افرادی که امنیت شما در دستانشان است، محیطی دوستانه برای شما  ایجاد می کند و به شما اطمینان می دهد که خدمه حرفه ای و توانمند هستند.
خوردن آب می تواند در کاهش استرس تاثیرگذار باشد.
به موسیقی گوش دهید. یک دستگاه پخش موسیقی با خود داشته باشید و یک موسیقی آرامش بخش گوش دهید.
به یاد بیاورید که چه کسی مسئول است. بسیاری از افراد که به دلیل نداشتن کنترل بر امنیت و عملکرد هواپیما، ترس از پرواز دارند باید به خود یادآوری کنند که تصمیم پرواز را خودشان گرفته اند و خودشان مسئول هستند.
نفس بکشید. هنگامی که نگرانی افزایش می یابد، نفس کشیدن شما به سختی انجام می شود. کشیدن نفس عمیق، استرس شما را به شدت کاهش می دهد. به آرامی و عمیق نفس بکشید.
یک چیز سرگرم کننده بخوانید یا تماشا کنید. یک مجله یا کتاب خوب بخوانید تا ذهن خود را از اتفاقات هواپیما دور کنید. از سیستم سرگرمی داخل پرواز درخواست یک فیلم کمدی را بدهید. یا چند فیلم سرگرم کننده در لپ تاپ خود داشته باشید.
از کافئین اجتناب کنید. قهوه باعث تپش قلب می شود و اضطراب شما را افزایش می دهد.
دریچه های هوا را روشن کنید. هنگام پرواز دریچه های هوا را روشن کنید، جریان هوا باعث می شود کمتر احساس تنگی جا کنید.
کمک بیشتر
به پزشک مراجعه نمایید و از پزشک خود بخواهید که یک قرص آرلمش بخش و یا ضد استرس برای شما تجویز کند.(مقررات کشور مقصد در مورد حمل قرص مذکور مطالعه نمایید.)
با یک روانشناس مشاوره کنید. روانشناسان و مشاوران می توانند در شناسایی ریشه های ترس و چگونگی غلبه بر آن، به شما کمک کنند.
به اینترنت رجوع کنید حتما  وبسایت های خاصی پیدا میکنید  که به شما برای قلبه بر ترس کمک کند.