گرجستانکشور گرجستان ، جزء کشورهای آسیایی - اروپایی است و به همین دلیل در سالهای اخیر گامهایی برای پیوستن به اتحادیه اروپا را برداشته است. در سالهای اخیر این کشور به عنوان یکی از مقاصد گردشگری برای ایرانیان تبدیل گردیده است.
زبان مردم گرجستان ، گرجی و واحد پول آن لاری و پول خرد آنها تتری است که هر 100تتری معادل یک لاری می باشد. مذهب 70% مردم گرجستان مسیحیت بوده و بعد از آن مسلمانان اکثریت آنرا دارند.
     به طور کلی می توان گرجستان را اینگونه توصیف کرد:گرجستان دارای خطوط ساحلی ، آب و هوای خوب ، رشته کوههای قفقاز ، غذاهای لذیذ ، آبهای گوارای معدنی ، فرهنگ باستانی و محوطه های تاریخی ثبت شده در یونسکو و آمار جرم و جنایت در آن پایین می باشد .
اطلاعات ضروری:
اختلاف ساعت تهران با تفلیس نیم ساعت می باشد. در بهار و تابستان، ساعت به وقت تفليس، نيم ساعت عقب تر و در پاييز و زمستان نيم ساعت جلو تر از ايران مي باشد.(به دلیل تغییر ساعت در ایران)


کد کشور گرجستان:          (00995)
کد کشور گرجستان با شهر تفليس :      (32  00995) 

آب لوله کشي : آشاميدني نيست.

ولتاژ برق : 220 ولت 50 هرتز و دو شاخه استاندارد اروپايي ( مشابه ايران).
 
تفلیس:
تفلیساين شهر بر اساس آمارهاي رسمي 350 کيلومتر مربع وسعت و حدود يك ميليون و صد و پنجاه و دو هزار نفر جمعيت دارد. رودخانه متكوواري با عبور از وسـط شهــر تفليس پايتخت را به دو نيمه تقسيم مي كند. (اين رود با پيوستن به رود ارس در جنوب جمهوري آذربايجان ، در نهايت به درياي خزر مي ريزد.) طول اين رود در محدوده شهر تفليس 36 کيلومتر است. عرض رود در شهر بين 30 تا 150 متر متغير است.  فاصله منازل و اماکن بالاي صخره هاي شهر با کف رودخانه 350 متر است.
مراکز ديدني ، تاريخي و تفريحي شهر تفليس: مسجد جامع تفليس كه داراي دو محراب مي باشد،   کليساي سامبا( تثليث)، حمام هاي گوگردي، محوطه تفليس قديم،کوه مقدس، آتشگاه،کاخ داره جان (همسر ايراکلي دوم)، كليساي سيوني، کليساي متخي، نارين قلعه، موزه مردم شناسي، موزه صفحه باز تاريخ، موزه تاريخ گرجستان، موزه ملي و موزه جواهرات و درياچه هاي: لاک پشت، ليسي، تفليس و سفيد و مجتمع شهربازي واقع در ارتفاعات جنوبي شرقي شهر (نزديک آنتن) از مهمترين اين آثارند
... ادامه مطلب درباره تفلیسسوغاتی های گرجستان

    سوغاتی در گرجستان بسیار متنوع و زیبا است. انواع سوغاتی های گرجستان عبارتند از: صنایع دستی مختلف و رنگارنگ با معماری بسیار زیبا شامل انواع مجسمه های فلزی و چوبی، بشقاب های رنگارنگ که در مرکز آنها نقوشی از شهر تفلیس و کشور گرجستان نقش بسته است و …
فرش و گلیم های مختلف با معماری زیبا و جالب و رنگ آمیزی منحصر به فرد یکی دیگر از سوغاتی های گرجستان محسوب می شود. کلاه های نمدی و لباس هایی ضخیم که عمدتاً از پشم بز تهیه می شوند یکی دیگر از سوغاتی های گرجستان می باشد.
سوغاتی کشور گرجستان علاوه بر موارد مذکور شامل انواع خنجر و شمشیرهای تزئینی و پیاله هایی که از شاخ گاو و بزکوهی درست می شوند و در کل سوغات گرجستان متنوع و جالب است.
 
غذاهای گرجستان

مهمترین غذاهای گرجی خاچاپوری (khachapuri)، خینکالی (Khinkali)، چاناخی (Chanakhi) هستند.
خاچاپوری از آرد، پنیر، روغن و تخم‌مرغ تشکیل شده و لازم نیست با نان و برنج خورده شود. از آنجا که این غذا پروتئین کافی به بدن می‌رساند و گرجی‌ها عادت به صرف غذای سنگین در طول روز ندارند، بسیاری از آنها به خوردن یک خاچاپوری برای ناهار قناعت می‌کنند.
چاناخی از تکه‌های بادنجان، گوشت بره، گوجه درسته پخته و فلفل سبز به همراه سبزیجات و سیر تشکیل شده است.
خینکالی نیز خمیرهای پخته‌شده‌ای است که در آن گوشت چرخ‌کرده و فلفل سیاه قرار داده‌اند. سالاد سزار هم سالاد معروف آنهاست که پیشنهاد می شود به همراه تمامی غذاهای گرجی صرف شود.
رستوران های گرجستان

سایه های متخی
سایه های متخی یک موزه-رستوران است که با آثار هنری و مردم شناسی گرجستان تزئیین شده است. شما می توانید اتمسفر تفلیس قدیم را در این رستوران تجربه کنید. فضای این رستوران به منظور اجرای تئاتر «در سایه های متخی» طراحی شده است. اگر به دنبال چشیدن طعم واقعی غذاهای گرجی هستید، حتماً به این رستوران بروید.

دزویلی ساخلی
دزویلی ساخلی یعنی خانه قدیمی. خانه قدیمی در پاییندستِ رودخانه کورا قرار دارد و بسیار هم گران است، غذاهای محلی سرتاسر گرجستان را در این رستوران با بهترین کیفیت می توان پیدا کرد، همچنین موسیقی گرجی و رقص محلی گاهی در هنگام صرف شام در محل رستوران اجرا می شود.

تِرِمُک
ترمک رستوران یا یک کلبه دنج و کوچک به سبک روسی است. بلینی و ماکارونی و به خصوص پنکیک های رستوران بسیار معروفند. پنکیک ها با قارچ، گوشت، خامه، پنیر و میوه عرضه می شوند. اگر هم هوس غذای روسی یا اکراینی داشتید، این رستوران انتخاب مناسبی است.درباره باتومی
درباره باتومیفاصله کوه و دریا در ساحل باتومی بسیار کم است و باعث شده که باید اعتراف کرد که ساحل دریای سیاه حال و هوای خاصی داشته باشد.  باتومی آب و هوای بسیار خوبی حتی در فصل زمستان دارد.
شهر باتومی بناهای تاریخی زیبایی نیز دارد. خانه سفید و فانوس اسکندر از مهترین بناهای تاریخی این شهر می باشد. سواحل باتومی جایگزین مناسبی برای سواحل مدیترانه ای فرانسه می باشند. هتل های لوکس، ساحل زیبا و نورپردازی های خیره کننده در سرتاسر شهر دیده می شود. جوانان برای سرگرمی یا استراحت به تفریحگاه های ساحلی می روند و در برنامه های شبانه شرکت می کنند. ادامه مطلب درباره باتومی