خرید و استفاده از تلفن همراه در ترکیه

برای سفرهای کوتاه مدت توریستی به ترکیه  ، بهترین گزینه استفاده از نرم افزارهای تحت اینترنت و استفاده از وای فای رایگان هتلها است و یا از رومینگ خط تلفن خود استفاده نمایید. این کار آسانترین راه می باشد ولی خوب ، سرویس رومینگ گران است و برای کسانی که زیاد استفاده می نمایند ، مقرون به صرفه نمی باشد.
اگر مدت اقامت شما  ویا تماس تلفنی شما با ایران زیاد است و از نرم افزارهای تحت وب نمی توانید استفاده نمایید ، بهتر است از یکی از شرکت های تلفن ترکیه  ، سیم کارت  تهیه کنید . در ترکیه می توانید از ۳ شرکت ترکسل ، ودافون و آوآ خط تلفن همراه خریداری کنید . این شرکتها ، شرکتهای معتبری هستند و برای رقابت باهم تقریبا نرخ های مشابه هم دارند.
نکته مهم در این است که  شما بیش از دوماه نمی توانید از گوشی خود درون شبکه ترکیه استفاده کنید و حتما باید با پرداخت هزینه گوشی خود را در شبکه ترکیه رجستری نمایید، تا گوشی شما از دسترس خارج نگردد.  چون درصورتیکه گوشی شما غیرفعال گردد، هزینه فعال سازی مجدد آن بسیار گرانتر می باشد. یک راه دیگر این است که گوشی تلفن رجستر شده از داخل ترکیه بخرید و فقط هزینه ثبت سیم کارت را پرداخت می نمایید.

مراحل خرید و فعال سازی تلفن همراه

 تلفن خود را روشن نموده و کد *#۶۱#را وارد نمایید تا شماره IMEIگوشی شما بر روی صفحه تلفن ظاهر گردد و شماره IMEIرا یادداشت نمایید.
سپس  با در دست داشتن تلفن همراه خود، گذرنامه، دفترچه اجازه اقامت و IMEIگوشی خودبه یکی از ادارات مالیات دولت ترکیه، یک بانک، و یا (اداره پست) مراجعه نموده و با پرداخت هزینه حدود 115 لیره درخواست یک گواهی ثبت تلفن همراه نمایید.
 بعد از آن  با در دست داشتن تلفن همراه و گذرنامه  به یکی از دفاتر اپراتورهای شبکه ترکیه ( Avea, Turkcell, Vodafone) مراجعه نموده و یک سیم کارت ترکیه بخرید. کارمند دفتر، شماره تلفن سیم کارت جدید را با شماره IMEIگوشی و اطلاعات شخصی شما ثبت خواهد کرد .